türkçe Türkçe Sayfası

I.P.H.G. (ULUSLARARASI ECZACI RADYO AMATÖRLERİ GURUBU)

Merhaba!

Bu sayfa, I.P.H.G. (Uluslararası Eczacı Radyo Amatörleri Gurubu)’nun resmi sayfasıdır. I.P.H.G., 18 Mart 2002 tarihinde iki eczacı radyo amatörü Andrea PAGLIULA, IZ7ECB ve Pier Luigi ANZINI, IK2UVR tarafından,  meslektaşlarının uluslararası radyo amatörlüğü alanında  daha fazla faal olmalarını istemeleri üzerine kurulmuştur. Gurubun amacı, radyo amatörlüğünü geliştirmek, arkadaşlık ve dostluklar kurmak ve Gurubun sağlayabileceği yardıma gereksinim duyan insanlara yardım etmektir. Bu Guruba katılmak isteyen OM/YL eczacılar, ana sayfadaki formu doldurarak göndermelidir. Ayrıca E-mail gönderilerek Pier Luigi ANZINI, IK2UVR e-mail yada Andrea PAGLIULA, IZ7ECB e-mail ile iletişim kurulabilir.

 

I.P.H.G. Hikayesi

I.P.H.G., Andrea PAGLIULA, IZ7ECB ve Pier Luigi ANZINI, IK2UVR fikirleri ile ortaya çıkmıştır. Andrea PAGLIULA, IZ7ECB tarafından Mart 2002 ayının ilk günlerinde  http://www.qrz.com web sayfasının biyografileri arama bölümüne “Eczacı” kelimesini yazıp bir araştırma yapması sonucunda oluşan bir fikir ışığında doğmuştur. Araştırma ona pek çok OM çağrı işaretini vermiştir.  Andrea PAGLIULA, IZ7ECB onlara E-mail göndererek dünyadaki tüm radyo amatörü eczacıların listesini sunan bir web sitesi oluşturacağını bildirmiştir. Yanıt olarak pek çok E-mail almış ve bunların birinde de  Pier Luigi ANZINI, IK2UVR  ona dünyadaki tüm eczacılara açık bir radyo amatörleri gurubu oluşturmanın çok güzel olabileceğini ve buna uygun bir web sayfası oluşturabileceği önerisini getirmiştir. Bazı denemelerden sonra bir web sayfası, uygun bir logo, bir forum sayfası ve her bir üye için birer sayfa oluşturulmuştur. Yakın zamanda web sayfası daha güçlü bir server’a aktarılmıştır. İlk günlerde üye sayısı 20 olan Guruba, her geçen gün tüm kıtalardan yeni üyeler katılmaktadır.

 
I.P.H.G. Kuralları
Tüzük ve Amaçlar

I.P.H.G., 18 Mart 2002 tarihinde radyo amatörü eczacıları bir araya getirmek, radyo amatörlüğünü geliştirmek, arkadaşlık ve dostluklar kurmak ve Gurubun sağlayabileceği yardıma gereksinimi olan insanlara yardım etmek amacıyla kurulmuştur. Gurup politik bir amaç gütmemekte ve üyeleri arasında ırk ve din ayrımı yapmamaktadır.

 
Üyelik

Üyelik ücretsizdir ve dünyadaki hem eczacı, hem de radyo amatörü olan herkese açıktır.

bullet

Bir eczacı; profesyonel eczacılık yapmasını sağlayacak üniversite diploması olan kişidir. Bundan ayrı olarak eczacılık diplomasına sahip olan kişi, başka bir alanda çalışıyor yada emekli de olabilir.

bullet

Radyo amatörü; amatör telsizcilik belgesi ve uygun çağrı işareti olan ve amatör radyo frekanslarında çalışma izni olan kişidir. Belge sınıfı önemli değildir.

 
Gurubun Yapısı:
bullet

Genel Koordinatör: I.P.H.G. ile profesyonel kuruluşlar ve uluslararası basın ile ilişkileri sağlar ve ilişkilerde Gurubu temsil eder.

bullet

Denetçi: Genel Koordinatör ile Ülke Koordinatörleri arasında ilişkiyi sağlar.

bulletAmatör Radyo Koordinatörleri: I.P.H.G. ile amatör radyo kuruluşları arasında ilişkiyi sağlar. Her kıta için bir Amatör Radyo Koordinatörü vardır.
bulletÜlke Koordinatörü: Her ülke için bir yada birden fazla olabilir. Ülke içinde ilişkileri düzenler, yerel basın ve yerel organizasyonlar ile ilişkileri sağlar ve ülkesi içinde yada üyesi olmayan yakın ülkelerde yeni üyeler bulmaya çalışır. Ülke Koordinatörü üyelerden gelen önerileri toplar ve Denetçi aracılığıyla Guruba iletir.
bulletWebmaster: Resmi I.P.H.G. web sayfasından sorumludur.
bulletİnsani Yardım Koordinatörü: Gereksinim duyanlara Gurubun sağlayabileceği yardımları koordine eder.
 
Öneriler:

Gurup, Ülke Koordinatörü tarafından toplanan üye önerilerine açıktır. Her öneri uygun bir yaklaşımla Denetçi’ye gönderilmelidir. Denetçi öneriyi üyelere E-mail yoluyla iletir. Öneri yüzde ellinin üzerinde onay alırsa, yürürlüğe girer. Önerilerin üyeler tarafından yanıtlanmaması, kabul görmediği anlamına gelir.

 
Web Sayfası:

Gurubun bir web sayfası vardır. Web sayfasında her üyenin kendisi hakkında bilgi veren bir sayfa bulunur. Bu sayfalarda reklam yayınları ile Gurubun ve mesleğin şerefine, saygınlığına ve ruhuna uymayan yazıların yer alması yasaktır. Ayrıca sağduyu, saygı ve terbiyeden yoksun konular yazılamaz. İtalyan yasalarına aykırı hiçbir şey yayınlanamaz.

 
Buluşma ve Görüşme:

Gurup üyeleri aşağıda seçilen monitör frekanslarında buluşup görüşebilmektedir:

10 Metre Bandında:  28.318 kHz  (merkez  frekansı meşgul ise + / - 5 kHz)

15 Metre Bandında:  21.318 kHz  (merkez  frekansı meşgul ise + / - 5 kHz)

20 Metre Bandında:  14.318 kHz  (merkez  frekansı meşgul ise + / - 5 kHz) – Esas Band

40 Metre Bandında (Avrupa için):  7.098 kHz  (merkez  frekansı meşgul ise + / - 2 kHz)

80 Metre Bandında (Avrupa için):  3.618 kHz  (merkez  frekansı meşgul ise + / - 5 kHz)

Gurubun kuruluş tarihinin 2002/3/18 olması nedeniyle, frekanslar xx.318 kHz olarak belirlenmiştir (Bu fikri için N5UMH’e teşekkürler).

Önerilen Görüşme Saatleri: UTC 12:30’dan UTC 14:30’a  ve UTC 19:30’dan 21:30’a kadar

Tercih Edilen Görüşme Günü: Her ayın 18. günü
 
TA3YJ tarafından I.P.H.G. International Pharmacists Ham Group’un http://iphg.altervista.org  adresindeki web sayfasından Türkçe’ye çevrilmiştir.
 
I.P.H.G. Ödülü
 
I.P.H.G., dünyadaki tüm OM, YL ve SWL  istasyonlarına I.P.H.G.  Ödülü’nü vermekten mutluluk duymaktadır. Bu ödüle sahip olabilmek için I.P.H.G. üyesi radyo amatörleriyle görüşme yapmak yada görüşmelerini duymak  zorunluluğu vardır.
 
Bu ödül 3 sınıfta değerlendirilmektedir, şöyle ki;
 
bulletBirinci Sınıf:  Bu ödülü almak için her kıtadan (Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika, Asya ve Okyanusya) birer kişi olmak üzere I.P.H.G. üyesi 6 radyo amatörü ile görüşme yapmak yada görüşmelerini duymak gerekmektedir.
bulletİkinci Sınıf:  Bu ödülü almak için 5 değişik kıtadan birer kişi olmak üzere I.P.H.G. üyesi 5 radyo amatörü ile görüşme yapmak yada görüşmelerini duymak gerekmektedir.
bulletÜçüncü Sınıf:  Bu ödülü almak için 4 değişik kıtadan birer kişi olmak üzere I.P.H.G. üyesi 4 radyo amatörü ile görüşme yapmak yada görüşmelerini duymak yada kıta farkı gözetmeksizin I.P.H.G. üyesi 8 radyo amatörü ile 8 kez görüşme yapmak yada görüşmelerini duymak gerekmektedir.
 
I.P.H.G. ÜYESİ RADYO AMATÖRLERİNİN LİSTESİ
ÖDÜL KAZANANLAR LİSTESİ
 
KOLAY: Ödül almak için QSL kart göndermek gerekmemektedir. Katılımcılar gerekli KATILIM FORMU’nu doldurup internet aracılığıyla Ödül Yöneticisi IK2UVR’ya göndermelidirler. Ödül Yöneticisi, I.P.H.G. üyesi radyo amatörlerinden bu görüşmelerin teyidini alacaktır. Herşeyin kurallara uygun olması durumunda ödül,  katılımcılara gönderilecek ve onlar da püskürtmeli yazıcıda ödülü kendileri basacaklardır.
 
ÜCRETSİZ, ZAMAN KAYBI YOK: Katılımcılar ödüllerini ücretsiz olarak birkaç gün içersinde alacaklardır. SWL istasyonları, I.P.H.G. üyesi radyo amatörü ile görüşme yapan diğer istasyonu da belirtmelidirler.
 
ZAMAN SINIRLAMASI YOK: Herhangi bir zamanda yapılan görüşmeler yada duymalar geçerlidir.
 
BAND VE MOD SINIRLAMASI YOK: Herhangi bir band ve mod geçerlidir. Katılımcılar kendilerine ait olan diğer tüm çağrı işaretlerini kullanabilirler. Radyo amatörlerinin kendi çağrı işaretleri dışında bir çağrı işareti kullandıklarında, bunu katılım formunda belirtmeleri gerekir.
 
ANIMSATMA: I.P.H.G. üyesi radyo amatörleri her ayın 1. Pazar günü ve her ayın 18. günü 28.318, 21.318, 14.318, 7.098 ve 3.618 MHz frekanslarında buluşmaktadırlar.
 
IK2UVR ve IZ7ECB’dan 73 ve İyi Şanslar.
 
TA3YJ tarafından I.P.H.G. International Pharmacists Ham Group’un http://iphg.altervista.org  adresindeki ödül sayfasından Türkçe’ye çevrilmiştir.